close

  Визначення витрат та доходів при зміні системи оподаткування

  В епоху воєнних дій та кардинальної зміни умов використання єдиного податку все більше компаній задумується про перехід на нову спрощену систему оподаткування. Чи доцільна зміна загальної системи оподаткування та перехід на спеціальні умови єдиного податку – сплати 2% з обороту? Які податкові наслідки в можуть бути в результаті таких змін – розбираємося в цьому матеріалі.

  Для більш простого сприйняття, наведемо інформацію у таблиці, але спершу визначимо основні поняття та момент виникнення доходів та витрат на різних системах оподаткування.

  Отже.

  Дата виникнення доходу

  Загальна система Спрощена система – єдиний податок (ЄП)
  Дата відвантаження товару, надання послуги, виконання роботи (Метод нарахування) Дата отримання грошових коштів на рахунок, або у касу (Касовий метод)

  Дата виникнення витрат

  Загальна система Спрощена система – єдиний податок (ЄП)
  Собівартість товару, послуги, роботи визнається витратою разом із визнанням доходу від продажу (надання) такого товару, роботи, послуги. Фактично, дата визнання доходу і витрат є дата відвантаження товару, надання послуги, виконання роботи (Метод нарахування). Облік витрат не передбачений умовами спрощеною системою оподаткування.

  Беручи до уваги різність дат визнання доходів та витрат, при зміні систем оподаткування, наприклад переходу із загальної системи оподаткування зі сплатою податку на прибуток на спрощену систему оподаткування із сплатою єдиного податку, або навпаки, компанія буде мати податкові наслідки, які можуть бути нейтральні, або настільки негативні, що сама доречність зміни системи оподаткування буде викликати сумніви.

  Інформацію, що буде наведена в нижче таблиці варто трактувати наступним чином:

  • в одному рядку наведена одна угода, що здійснюється при перебуванні на різних системах оподаткування;
  • перехідними операціями – одна частина угоди (наприклад оплата авансу) була здійснена на одній системі оподаткування, а інша (наприклад відвантаження товару) вже на іншій системі оподаткування.
  • У разі відсутності доходу чи витрати – відображається нуль.

  Перехід із загальної системи на спрощену (ЄП)

  Реалізація товарів (робот, послуг)

  Загальна система

  Дохід [+]
  Витри [-]

  Єдиний податок

  Дохід [+]
  Витри [-]

  Отриманий аванс від покупця за товари/роботи/послуги 0 Відвантажений товар/надана послуга за раніше отриманим авансом +
  0
  Відвантажена продукція (надані послуги) покупцю на умовах післяоплати. +
  Отримана оплата від покупця за товар, що був відвантажений раніше 0

  Ризик. У разі отримання передплати на загальній системі, а реалізації цього товару (придбаний до переходу на ЄП) на спрощеній системи компанія втрачає витрати у розмірі собівартості проданого товару (наданої послуги).

  Придбання товарів (робот, послуг)

  Сплачений аванс постачальнику. Товар не отримано 0 Отриманий товар/послуга за раніше сплаченим авансом 0
  Отриманий товар (матеріал) від постачальника на умовах відстрочення платежу 0 Оплачений товар, що був отриманий на умовах відстрочення платежу 0
  Отримана послуга/робота від постачальника на умовах відстрочення платежу Оплачена послуга, що була отримана на умовах відстрочення платежу 0

  Виробництво

  Придбаний запас (матеріал) для виробництва готової продукції 0 Вироблена продукція із раніше придбаного матеріалу. Продукція реалізована, але не сплачена. 0
  Придбаний запас (матеріал) для виробництва готової продукції 0 Вироблена продукція із раніше придбаного матеріалу. Продукція реалізована та сплачена покупцем +
  0

  Ризик. У разі використання запасів (матеріалів, комплектних) що були придбані на загальній системі, а використані у виробництві вже на єдиному податку, компанія втрачає право на включення до витрат собівартості таких запасів.

  Перехід із спрощеної системи на загальну

  Реалізація товарів (робот, послуг)

  Спрощена система Дохід [+]
  Витри [-]
  Загальна система Дохід [+]
  Витри [-]
  Отриманий аванс від покупця + Відвантажений товар за раніше отриманим авансом. 0
  Відвантажена продукція, надані послуги покупцю на умовах післяоплати 0
  0
  Отримана оплата від покупця за товари та послуги, що вже були відвантажені, надані +
  0

  У разі отримання авансу від покупця на ЄП, а відвантаження товару вже на загальній системи – компанія має право на включенння до витрат сорбівартість такого товару, незважаючи на те, коли він був придбаний. Або під час перебування компаніїх на єдиному податку, аб она загальній системі.

  У разі відвантаження товару на ЄП, а отримання коштів вже на загальній системі – маємо тільки доходи. Витрати втрачаються.

  Придбання товарів (робот, послуг)

  Сплачений аванс постачальнику. Товар не отримано 0 Отриманий товар за раніше сплаченим авансом 0
  Отриманий товар (матеріал) від постачальника на умовах відстрочення платежу 0 Оплачений товар, що був отриманий на умовах відстрочення платежу 0
  Отримана послуга від постачальника на умовах відстрочення платежу 0 Оплачена послуга, що була отримана на умовах відстрочення платежу 0

  Всі перехідні положення із цього розділу не несуть жодної податкової зміни, щодо виникнення доходів чи витрат.

  При отриманні послуги від постачальника на єдиному податку та її сплату вже на загальній системі, компанія фактично втрачає витрати від придбання такої послуги, що призведе до переплати податку на прибуток в майбутньому.

  Виробництво

  Придбаний запас (матеріал) для виробництва готової продукції 0 Вироблена продукція із раніше придбаного матеріалу. Продукція реалізована. Сплачена/не сплачена +
  Придбаний запас (матеріал) для виробництва готової продукції. Вироблена продукція, але не реалізована 0 Продукція реалізована. Сплачена/не сплачена +

  У разі якщо реалізація готової продукції відбувається на загальній системі оподаткування, компанія має право на витрати у вигляді собівартості такої продукції вне залежності від того, чи була реалізована продукція вироблена чи тільки придбаний матеріал для її виробництва під час перебування на єдиному податку.

   


  Потрібна консультація? З радістю відповімо на всі додаткові питання, щодо визначення доходів та витрат по перехідним операціям, а також по іншим питанням.

  Пишіть свої запитання у коментарях, або звертайтесь особисто.

  Також у нас є телеграм група, в якій ми ділимось своїми знаннями та досвідом, відповідаємо на питання.

  Приєднуйтесь: t.me/unifinanceua


   

  Поделиться
  Alexander Korzh

  Управляющий партнер

  Комментировать

  

  Подпишитесь на новости

   Позвонить нам