close

    Військова реформа. Продовження.

    Законодавці шаленими темпами вносять зміни до діючих норм податкового права під час війни. На цей раз мова піде про Закон №2173-IX від 01.04.2022 року “Про внесення змін до ПКУ”, що набув чинності 16 квітня 2022 року.

    Це вже четвертий закон, прийнятий протягом місяця. На відміну від його попередників, не вносить кардинальних змін, але все таки має нововведення, що будуть значущими для ряду бізнесів.

    Про попередні зміни ми писали тут: Військова податкова реформа 2022

     

    Новий єдиний податок

    Основними змінами для спеціальних єдиноподатників, що сплачують 2% з обороту стали відміна максимального доходу та надання можливості застосування спецподатку деяким видам бізнесів.

    Закон №2173 виключив з п. 9.2 Підрозділу 8 перехідних положень ПКУ максимальний об’єм доходу, який може отримати платник єдиного податку з групи зі сплатою 2%.

    Тепер ні дохід ні кількість найманих працівників не лімітовано. Тож цю систему оподаткування може використовувати майже кожне українське підприємство чи підприємець (за виключенням представництв та деяких видів бізнесу)

    Уточнений перелік бізнесів, що не можуть бути платниками єдиного податку. До існуючих обмежень видів діяльності:

    • азартний бізнес у всіх його проявах,
    • обмін валют,
    • видобуток, реалізацію корисних копалин
    • виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів

    додано виключення:

    • здійснення роздрібної торгівлі підакцизними товарами.
    • видобуток підземних та поверхневих вод та надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення

    Компанії та підприємці які продають алкоголь та/або тютюн, а також добувають воду тепер також можуть бути спецєдинниками та сплачувати 2% з обороту.

     

    Податок на прибуток

    Благодійники

    Доповнений перелік отримувачів, яким благодійні фонди та організації можуть надавати грошову та не грошову допомогу без дотримання мети створення таких ГО та БФ.

    До раніше визначених отримувачів ЗСУ та організацій оборонного комплексу, державних і комунальних підприємств, що здійснюють оборону країни, додали можливість надання благодійної допомоги фізичним особам, які не є засновниками, учасниками таких організацій або пов’язаними з ними особами та які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії, та/або вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій в таких населених пунктах.

    Перехідні операції

    Уточнено умови обліку «перехідних операцій» при зміні загальної системи оподаткування на спрощену – єдиний податок 2%, а також повернення на старі умови оподаткування. Законодавець упорядкував перехідні норми порядок обліку та використання авансів та переплат податку на прибуток.

    При переході на ЄП 2% авансові платежі по податку на прибуток та від’ємне значення, не враховані відсотки не «пропадають» та можуть бути використані (враховані) при поверненні на загальну систему:

    • Переплата податку на прибуток на момент переходу на ЄП2% може бути зарахована (використана) у погашення податку на прибуток після повернення (зворотного переходу) на загальну систему оподаткування.
    • Авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів, що не зараховані у зменшення суми податку на прибуток до сплати на момент переходу на ЄП2%, також можуть бути зараховані (використані) у погашення податку на прибуток після повернення (зворотного переходу) на загальну систему оподаткування.
    • Від’ємне значення об’єкту оподаткування податком на прибуток, на момент переходу на ЄП2% може бути зараховане у зменшення об’єкту оподаткування податком на прибуток, що виникатиме після переходу на сплату податку на прибуток.
    • Проценти, які перевищують суму обмеження, визначеного пунктом 140.2 статті 140 ПКУ, які збільшили фінансовий результат до оподаткування, та залишилися не врахованими у зменшення фінрезультату до оподаткування на дату переходу на ЄП2%, зменшують фінрезультат до оподаткування після відновлення сплати податку на прибуток.

    Визначення суми доходу

    Законом 2173 уточнив, що у разі переходу із загальної системи оподаткування на спеціальну, спрощену та повернення назад протягом календарного року, платник податку на прибуток зобов’язаний подати податкову декларацію з податку на прибуток наростаючим підсумком з початку такого календарного року.

    Результати діяльності за періоди перебування єдиноподатником та сплаті ЄП2% не враховуються при визначенні об’єкту оподаткування податком на прибуток, але слід дотримуватись положень ПКУ, щодо «перехідних» операцій при переході із спрощеної системи оподаткування на загальну.

    Під визначенням «результати діяльності» варто брати до уваги і дохід і витрати. Тож при обранні спрощеної системи оподаткування та повернення на загальну протягом року, фактично треба розділити облік на «до» і «після». В декларації про прибуток не має бути сум доходів та витрат, отриманих за період перебування на спецподатку.

    Детально про оподаткування перехідних операцій ми писали тут:  Визначення витрат та доходів при зміні системи оподаткування

    Трансферне ціноутворення

    На відміну від виключення результатів діяльності за періоди перебування на ЄП для визначення податку на прибуток, норми, щодо дотримання законодавства про трансфертне ціноутворення не мають таких виключень.

    Тож з метою визначення відповідності застосування норм трансфертного ціноутворення згідно статті 39 ПКУ обсяг річного доходу (за вирахуванням непрямих податків) платника податку на прибуток обчислюється за весь звітний рік, в тому числі з урахуванням доходів, отриманих за періоди в яких платник податку перебував на сплаті ЄП 2%

     

    ПДВ

    Щодо питань ПДВ, Законом №2173 не внесено кардинальних змін.

    В добрих традиціях податківці розширили перелік товарів, що звільнені від оподаткування ПДВ. Як і раніше в перелік увійшли здебільшого товари оборонного призначення та матеріали для їх виготовлення, що призначені для постачання Збройним Силам України та підприємствам оборонного комплексу.

    Косметично виправили визначення операції, що не є постачанням товарів (робіт послуг) з метою оподаткування ПДВ. Уточнили що це операції, щодо безоплатної передачі таких товарів та послуг ЗСУ та іншим військовим формуванням. В попередній редакції цієї норми мова саме про безоплатну передачу не йшла, хоча за логікою вказувала саме на таку передачу активів.

     

    Акциз

    Електроенергія

    З дати набрання законої сили Закону №2173, змінюються правила, щодо визнання дати виникнення акцизного податку при постачанні електричної енергії.

    Косметично виправлений п. 216.10, статті 216. Дата виникнення податкових зобов’язань з акцизного податку при постачанні електричної енергії є дата складення оформлення документа, що засвідчує факт постачання електричної енергії. До цього датою виникнення податку вважався факт підписання акту прийому-передачі електроенергії.

    Більш значущими для виробників електроенергії є доповнення новим пп. 38-1 Підрозділу 5 перехідних положень ПКУ, а саме:

    Для платників податку, що є виробниками електричної енергії, датою виникнення податкових зобов’язань з акцизного податку на операції з реалізації електричної енергії є:

    • з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, – дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок за реалізовану електричну енергію;
    • з першого податкового періоду, наступного за періодом припинення або скасування воєнного стану на території України – дата складення документа, що засвідчує факт постачання електричної енергії

    Імпорт

    До переліку товарів, що звільняються від оподаткування акцизним податком з ввезення на митну територію України та постачання на митній території додані броньовані автомобілі, що постачаються правоохоронним органам, Міністерству оборони України, ЗСУ та інші військовим формуванням, іншим отримувачам, що беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ.

     

    Звітність та первинний облік

    Податківці дозволили декларувати доходи та витрати без наявності первинної документації за деяких умов. Безпрецедентна щедрість якої ще не бачив бізнес.

    Нагадаємо, що відповідно до Статті 44 ПКУ платник податків має обов’язок документально підтверджувати доходи та витрати, що задекларовані у його податковій звітності.

    Законом 2173 доповнено підрозділ 10. підпунктом. 69.29 відповідно до якого платник податків може складати звітність без наявних первинних документів у разі наявності підстав неможливості пред’явлення первинних документів, а саме:

    • первинні документи втрачені (знищені чи зіпсовані);
    • первинні документи знаходяться на територіях населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії* і їх неможливо вивезти або їх вивезення пов’язане з ризиком для життя та здоров’я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв’язку з іншими адміністративними перешкодами, встановленими органами влади

     

    Документи втрачено, знищено

    У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів необхідно подати повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, в якому зазначаються обставини втрати або неможливості вивезення документів, звітні періоди та  загальний перелік первинних документів.

    Повідомлення подається до контролюючого органу за місцем обліку платника податків.

    Нагадаю, що такий механізм діяв і раніше, але після подачі такого повідомлення платник податків мав відновити первинні документи протягом 30 календарних днів.

    Напевно найприємніше у цьому питанні те, що у разі подання такого повідомлення, дані та показники податкової звітності, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів.

    Платники податків/податкові агенти, які подали повідомлення про втрату первинних документів, не можуть бути перевірені контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у тому числі після завершення дії воєнного стану.

    Ще краща новина. Подане повідомлення є підставою для збереження

    • витрат (включаючи витрати у зв’язку з придбанням цінних паперів/корпоративних прав)
    • від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток (включаючи від’ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами/корпоративними правами),
    • податкового кредиту з ПДВ
    • суми від’ємного значення ПДВ минулих податкових періодів

    Документи неможливо вивезти

    У разі якщо документи не втрачені а не існує можливості вивезення первинних документів у зв’язку із їх знаходженням на території населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії також необхідно подати повідомлення

    В цьому випадку запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів.

    У разі Якщо після подання повідомлення про неможливість вивезення первинних документів стане відомо про втрату цих документів, платник податків зобов’язаний подати до контролюючого органу повідомлення про втрату первинних документів із зазначенням обставин такої втрати.

    Контроль

    Дія норм, щодо вищеописаних новацій можлива лише на території на території населених пунктів проведення бойових дій

    Втрата документів, у всіх інших випадках або в регіонах, де бойові дії не проводились не надає права застосовувати положення, щодо ведення обліку та складання звітності без фактичної наявності документів.

    Обов’язок доведення відсутності підстав для застосування положень покладається на контролюючий орган. Платник податків, який не мав права застосовувати положення підпункту 69.29 ПКУ, вважається таким, що ухиляється від сплати податків та несе відповідальність, передбачену ПКУ

    У разі відмови контролюючого органу у застосуванні положень цього підпункту контролюючий орган зобов’язаний видати вмотивоване рішення у строк не пізніше одного місяця з дати отримання відповідного повідомлення від платника податків/податкового агента, в якому зазначаються підстави та докази такої відмови. Таке рішення може бути оскаржене платником в адміністративному чи судовому порядку

     

    Перевірки

    Норми, щодо заборони проведення перевірок зазнали змін. Як і раніше, законодавець має право проводити перевірки:

    1. Камеральні. У разі бажання компанії отримати бюджетне відшкодування. Декларація та законність вказаної суми бюджетного відшкодування має бути перевірена протягом 90 календарних днів.

    Законом №2173 доповнено:

      • можливість надсилання акту перевірки в електронний кабінет та на електронну адресу платника податків. Отримання повідомлення в електронному кабінеті є фактом вручення акту перевірки.
      • Зупинено перебіг строків подання та розгляду заперечень, додаткових документів та пояснень, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення-рішення.
    1. камеральних перевірок податкових декларацій платників єдиного податку четвертої групи (фермерів)
    2. Фактичні

    Законодавець вніс зміни в визначення тих видів перевірок до яких накладається штрафні санкції незалежно від встановленого військового стану та мораторію на сплату штрафів та пені.

    Раніше норма містила положення, що дозволяла штрафувати за порушення, що були виявлені в ході всіх перевірок, визначених п. 69.2 (камеральні за відшкодуванням, камеральні фермерів, фактичні). Наразі норма уточнена і штрафи можуть бути накладені в результаті виявлення порушень тільки для фактичних перевірок.

    Тепер, окрім контролю можливості розрахунку з використанням банківських карток в мережах роздрібної торгівлі, податківці можуть перевіряти розміри державних регульованих цін.

    на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, податкові органи також, здійснюють державний контроль (нагляд) та спостереження у сфері ціноутворення, відповідно до абзацу другого пункту 21 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ціни і ціноутворення».

    Під час проведення перевірки податкові органи мають право отримувати інформацію, документи, матеріали та письмові пояснення.

    Доповнено перелік підстав, відповідно до яких контролери мають право провести фактичну перевірку:

    • у разі наявності та/або отримання в інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства про ціни і ціноутворення;
    • письмового звернення покупця, про порушення платником податків установленого порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

    Розуміємо, шо тепер контролери мають можливість перевірити майже кожен торговий бізнес на предмет дотримання регульованих цін, адже оформлення звернення від умовного покупця не є проблемою.

     

    Волонтерство

    Законом Закон 2173 уточнено ряд норм, щодо волонтерів. Зокрема, Стаття 165.1.54. 165 ПКУ визначає, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються суми (вартість) благодійної допомоги:

    • отриманої від благодійників (волонтерів, які внесені до Реєстру волонтерів**. Коло осіб отримувачів – учасники бойових дій, працівників ЗСУ, поліцейських, інших правоохоронців та осіб, що зайняті в обороні України, учасників масових акцій громадського протесту в Україні які зазнали поранень у ході таких акцій, фізичних осіб, що мешкають, або мешкали в зоні бойових дій, на території АР Крим. (Повний перелік осіб визначений пп. «а» п. 165.1.54. ПКУ)
    • Отриманої самими благодійниками відповідно до законодавства для надання благодійної допомоги на користь осіб, визначених у попередньому пункті.

    Зазначу, що так норми діяли і до прийняття закону №2173 але вони стосувались виключно території луганської та Донецької областей, на яких проводились ООС, а також людей, що проживали та брали участь у збройному конфлікті на цих територіях.

    Варто зазначити, що закон про волонтерську діяльність, який є специфічним та має переваги над нормами ПКУ у застосуванні норм, щодо здійснення волонтерської діяльності, забороняє фізичним особам волонтерам, що діють від свого імені надавати допомогу ЗСУ та іншим організаціям, що зайняті в обороні країни віт збройної агресії зі сторони РФ

    _________________________

    * Перелік територій населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії визначається Кабінетом Міністрів України

    ** Реєстр волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації

     

    Джерело

    Закон №2173-IX від 01.04.2022 року “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків у період воєнного, надзвичайного стану”

     


    Потрібна консультація? З радістю відповімо на всі питання, щодо податкової реформи, а також по іншим питанням та змінам законодавства.

    Пишіть свої запитання у коментарях, або звертайтесь особисто.

    Також у нас є телеграм група, в якій ми ділимось своїми знаннями та досвідом, відповідаємо на питання.

    Приєднуйтесь: t.me/unifinanceua


     

    Поделиться




    Alexander Korzh

    Управляющий партнер

    Комментировать

    

    Подпишитесь на новости

      Позвонить нам