Податки 2022: ПДВ
Податкова реформа змінює ряд положень, що стосуються ПДВ. Починаючи від змін ставок оподаткування, закінчуючи повним звільненням від сплати ПДВ на поставки деяких видлів товарів. Що змінилося в порядку нарахування та сплати ПДВ читайте в цьому розділі
Звільнення від ПДВ окремих операцій
Податковою реформою було змінено ряд норм, що дозволяють не нараховувати ПДВ при постачанні деяких видів товарів, а також не нараховувати (не коригувати) ПДВ при пошкодженні або знищені товарів, а саме:
- Підрозділ 2. перехідних положень доповнено переліком товарів, що звільняються від сплати ПДВ при їх імпорті та постачанні на території України. Переважно це товари що використовуються в оборонній галузі.
Податковий кредит не коригується відповідно до норми пункту 198.5 статті 198 ПКУ у наступних випадках.
- У разі безоплатної передачі товарів у державну, або комунальну власність, або на користь ВСУ та ТРО, на користь інших осіб для потреб забезпечення оборони України під час дії воєнного стану (п. 321 підрозділу 2 перехідних положень ПКУ). Норма тимчасова і діє з 24.02.2022 до кінця воєнного стану в Україні
- Якщо товари, придбані з ПДВ були знищені (втрачені) під час дії воєнного стану, запровадженого згідно із законодавством
Також уточнено, що передача товарів державним та комунальним підприємствам, військовим та добровольчим структурам, а також іншим особам, що задіяні у обороні країни не є поставкою таких товарів.
Звільнення від ПДВ для нових єдинників
Законом №2120 був визначений спеціальний податковий режим – спрощена системи оподаткування за ставкою 2%. Детально про це йде мова у розділі «Єдиний податок» цієї статті.
Відповідно до Закону №2142 встановлено звільнення від ПДВ у разі використання спеціального податкового режиму – ЄП 2%. Тобто, компанія, або підприємець, що перейшов на сплату єдиного податку за ставкою 2% не нараховує та не сплачує ПДВ за період з 1 квітня (або дати переходу на таку систему) до останнього дня місяця в якому відмінений воєнний стан.
Перехід на спеціальний режим оподаткування ЄП 2% не призводить до ліквідації (скасування) платником ПДВ, а тимчасово призупиняє реєстрацію ПДВ. У зв’язку із цим не виникає зобов’язання, щодо реєстрації умовних податкових накладних (коригування вхідного ПДВ) на балансову вартість активів як це встановлено для процедури ліквідації платника ПДВ.
Операції, здійснені платником єдиного податку третьої групи, який використовує особливості оподаткування, вважаються такими, що не є об’єктом оподаткування ПДВ.
Платник податків звільняється від обов’язку реєструвати податкові накладні та коригування до них у ЄРПН по товарах та послугах, та подавати податкові декларацій з ПДВ за періоди перебування на такій системі
При переході на ЄП 2% для платника податків виникають наступні податкові наслідки щодо товарів:
- Сторно вхідного ПДВ. Платник податку зобов’язаний скласти компенсуючі податкові накладні на суму товарів, що були придбані (по яким відображений податковий кредит) до моменту переходу на ЄП 2% та реалізовані в період перебування на спрощеній системі. Платник податків не має права на такий податковий кредит та повинен його відкоригувати шляхом складання компенсуючих податкових накладних. Таке коригування має бути здійснене не пізніше останнього дня звітного періоду, в якому здійснено відновлення його реєстрації платником ПДВ (закінчення военного стану), нарахувати податкові зобов’язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу.
- Податкові зобов’язаня з продажу. Поставка товарів, що були придбані та не реалізовані в період перебування платника на ЄП 2%, після закінчення військового стану будуть обкладатись ПДВ на загальних підставах, за ставкою 20%. Простіше – придбали товар як платник ЄП 2% без ПДВ, але не встигли його реалізувати – сплатіть ПДВ при продажу.
Революційною зміною є і те, що платників єдиного податку (як нових так і старих) звільнили від обов’язку нарахування та сплати ПДВ не тільки при поставці товарів і послуг на території Україна, а й при імпорті товарі на митну територію України. Це не стосується товарів з походженням з країни окупанта (РФ та Білорусь), та/або з окупованої території України
Звільнення від ПДВ для старих єдинників
Відповідно до п. 69.23 Підрозділу 10 Розділу ХХ Тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення товарів на митну територію України у митному режимі імпорту суб’єктами господарювання, які зареєстровані платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи.
Ця норма не стосується фізичних та юридичних осіб, які є платниками єдиного податку та здійснюють виробництво та продаж ювелірних виробів (підпункт 1 пункту 293.3 статті 293 ПКУ), а також імпортерів та/або товарів які мають походження з російської федерації та Республіки Білорусь
Звільнення від ПДВ імпортерів автомобілів
Відповідно до п. 69.24 Підрозділу 10 Розділу ХХ Тимчасово, з 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України звільняються від оподаткування ПДВ та акцизним податком операції з ввезення фізичними особами на митну територію України автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів у митному режимі імпорту.
Відсутність ПК з ПДВ для експортерів
Експортер, що перейшов на єдиний податок 2% не має права на вхідний ПДВ
Як вже йшлося вище у цьому розділі, у разі переходу платника ПДВ на єдиний подарок зі сплатою 2% від обороту, його реєстрація платником ПДВ призупиняється.
Це означає, що компанія втрачає підстави для застосування нульової ставки ПДВ при експорті.
Отже, при здійсненні експортних операцій, за товарами/послугами, що були придбані з ПДВ до переходу компанії на ЄП 2% та експортовані під час переобувания на ЄП, або використані товарів у виробництві продукції, що була експортована, платник зобов’язаний відкоригувати отриманий (вхідний) податковий кредит з ПДВ у складі ціни придбання таких товарів/послуг.
Коригування відбувається шляхом складання компенсуючих податкових накладних та реєстрації їх в ЄРПН у першому звітному періоді після завершення використання ЄП за ставкою 2%.
Відшкодування ПДВ
Під час дії воєнного стану відшкодування ПДВ значно ускладнюється у зв’язку із постабленнями, щодо реєстрації податкових накладних зупиненням перевірок (крім камеральних, щодо відшкодування). Згідно із законом підпункт 21 пункту 69.11 викладений у новій редакції:
69.11. Зупинити дію пунктів 200.10-200.12 статті 200 цього Кодексу, крім узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, визначеної абзацом другим пункту 69.2 цього підрозділу;
Бізнес все таки має шанс отримати бюджетне відшкодування з ПДВ з урахуванням наступних особливостей:
- Суми ПДВ, що підлягають бюджетному відшкодуванню мають бути підтверждені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними. У зв’язку із зупиненням у лютому можливості реєструвати ПН у ЄРПН, мова може йти про бюджетне відшкодування сум, що виникли за результатами податкових періодів до січня 2022 року включно.
- Строк проведення камеральної перевірки з метою підтвердження достовірності та правомірності відображення сум ПДВ у складі суми бюджетного відшкодування становить 90 днів (до воєнного стану був 30 днів). Тож отримати бюджетне відшкодування за самими оптимістичними прогнозами платник зможе не раніше восьми місяців з дати подання заяви (додатку у складі декларації з ПДВ) про таке відшкодування.
З моєї точки зору це не є робочим механізмом на данний момент. під час війни, навіть узгоджені суми бюджетного відшкождування наврядчи будуть перераховані бізнесу.
Реєстрація платником ПДВ для неприбуткових організацій
Законодавець виключив із доходу, що розраховується з метою реєстрації платником ПДВ операції, передбачені підпунктом 197.1.15 пункту
197.1 статті 197 цього Кодексу, що здійснені протягом 2022 року громадськими об’єднаннями та/або благодійними організаціями, не включаються такими громадськими об’єднаннями або благодійними організаціями при визначенні загальної суми для обов’язкової реєстрації платником податком на додану вартість відповідно до статті 181 цього Кодексу.
Постачання пального.
З дати набрання чинності Закону №2120 поставка пального обкладається ПДВ за ставкою 7%
Нагадаю, що ця норма не є постійною та діє виключно на період дії воєнного стану
Зазначимо, що імпортери пального не можуть бути платниками єдиного податку за новими правилами та зобов’язані сплачувати ПДВ за ставкою 7% при розмитнені бензинів та інших дистилятів, включаючи скраплений газ
У разі придбання пального до 17.03.2022 року, дати набрання чинності закону, податковий кредит з ПДВ, що сформувався за ставкою 20% не підлягає коригуванню шляхом складання компенсаційних податкових накладних, або коригувань, але платник податків не має права на бюджетне відшкодування таких сум ПДВ. Від’ємне значення з ПДВ, що виникає внаслідок таких операцій має бути погашене за рахунок податкових зобов’язань з ПДВ наступних періодів.
п.82. ПКУ Тимчасово, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України бензинів моторних, важких дистилятів та скрапленого газу, що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД, визначеними підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, на які згідно з пунктом 41 підрозділу 5 цього розділу встановлено ставку акцизного податку у розмірі 0,00 євро за 1000 літрів, а також нафти або нафтопродуктів сирих, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД 2709 00 10 00 та 2709 00 90 00, оподатковуються за ставкою у розмірі 7 відсотків. Не підлягає бюджетному відшкодуванню сума від’ємного значення, визначеного за відповідний звітний (податковий) період згідно з пунктом 200.1 статті 200 цього Кодексу, до розрахунку якої включено суми податкового зобов’язання за операціями, що оподатковуються за ставкою, встановленою в абзаці першому цього пункту. Суми такого від’ємного значення зараховуються до складу податкового кредиту наступного звітного (податковий) періоду.
Закон №2120 встановлював обмеження для експортерів, однак Закон №2142 виправив ситуацію і наразі ця норма діє для всіх компаній України
Звітність з ПДВ.
Тимчасово на період дії правового режиму воєнного стану, платники податку за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, включають до складу податкового кредиту звітного періоду суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у складі вартості придбаних товарів послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання товарів/послуг відповідно до Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”.
Протягом шести місяців після припинення або скасування дії воєнного стану бізнес зобов’язали зареєструвати в ЄРПН всі податкові накладні та розрахунки коригування, реєстрація яких відтермінована на час дії військового стану, а податковий кредит, задекларований платниками під час дії такого воєнного стану на підставі первинних документів, підлягає обов’язковому уточненню (приведенню у відповідність) з урахуванням даних податкових накладних та розрахунків коригування, зареєстрованих в ЄРПН.
На початок | | Далі: Акцизний податок та мито |
- Підприємці. ФОП 1 ТА 2 ГРУПА ЄП.
- Податки з фізосіб
- Єдиний податок. 3 група. Нові правила
- ПДВ
- Акцизний податок та мито
- Податок на прибуток
- Податок на нерухоме майно та плата за землю
- Штрафи, пені та строки давності.
- Перевірки
- Інші зміни
Alexander Korzh
Управляющий партнер