close

    Податки 2022. Штрафи. Строк давності

    Значущих змін зазнали норми, щодо податкової відповідальності за несвоєчасну сплату податків та складання звітності. В умовах воєнного стану та неможливості виконання податкових правил через загрозу життю, бізнес звільнили від сплати штрафів. Строки давності також були зупинені. Детальніше про ці зміни — в цьому розділі.

     

    Зупинення строків давності

    Закон №2120 вносить нову норму в Статтю 102 ПКУ, а Закон №2142 косметично її підправляє. Так, в результаті маємо новий п. 102.9 статті 102 ПКУ:

    На період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану що вводиться в Україні зупиняється перебіг строків, визначених Податковим Кодексом України, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

    Це означає, що при обчисленні строку позовної давності (3 роки), а також періодів які податкова може перевірити, дні військового стану не враховуються.

     

    Зупинення нарахування штрафів та пені

    У випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок, платники податків звільняються від відповідальності за податкові правопорушення. Це прямо встановлено п. 69.1. підрозділу 10 розділу ХХ. Норма є тимчасова та встановлена на період дії воєнного стану в країні.
    Відповідно до зазначеної статті, бізнес звільнили від наступних штрафів:

    • За несвоєчасну сплату податків та зборів, включаючи;
    • За не подання або несвоєчасне подання звітності, у тому числі консолідовану фінансову звітність та аудиторський висновок, щодо такої звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу;
    • За відсутність реєстрації та/або несвоєчасної реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань у ЄРПН. На момент написання статті, технічна можливість реєстрації податкових накладних відсутня. ЄРПН не працює;
    • За відсутність реєстрації та/або несвоєчасної реєстрації акцизних накладних, розрахунків коригування до них в реєстрі ЄРАН, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо. ЄРАН, по аналогії з ЄРПН також недоступний під час воєнного стану.

    Протягом 6 місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні платники мають виконати всі зобов’язання, щодо сплати податків, подачі звітності.

    Звертаю увагу, що зареєструвати податкові та акцизні накладних у відповідних реєстрах необхідно протягом наступного місяці за місяцем припинення (скасування) воєнного стану.

    Разом із тим, внесені зміни і в п. 200.23 ПКУ, щодо нарахування пені у разі затримки виплат з бюджету сум, належних до відшкодування платнику податку. Таким чином, бізнес має послаблення в сплаті штрафів, але й не має права на витребування компенсації за несвоєчасне повернення з бюджету коштів. І платник податків і держава є на рівних у питаннях нарахування штрафів та пені.

    п. 200.23. Суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

    Положення другого речення абзацу першого цього пункту не застосовується у разі, якщо така заборгованість зумовлена виникненням форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у зв’язку із введенням воєнного чи надзвичайного стану.

     

    Штрафи по ЄСВ

    Окремо приведу зміни, що вніс закон №2120, щодо законодавства про ЄСВ, адже строки, щодо звільнення від штрафів відрізняються від податків, що контролюють виключно ДПА. Отже, відповідно до змін що викладені у Розділі VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»:

    Тимчасово на період дії правового режиму воєнного стану, а також протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою статті 25 Закону про ЄСВ, не застосовуються (п. 921, розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону про ЄСВ) за:

    • За несплату, та/або несвоєчасну сплату ЄСВ, включаючи порушення, щодо сплати ЄСВ при виплаті заробітної плати;
    • За самостійне донарахування сум ЄСВ та/або за донарахування ЄСВ контролюючим органом;
    • За неналежне ведення або відсутність обліку та первинної документації щодо нарахування та сплати ЄСВ;
    • За неподання та/або несвоєчасне подання звітності з ЄСВ.

    Візьміть до уваги, що пеня та штрафні санкції нараховуються автоматично. Тож у разі наявності в картці рахунку нарахованих штрафів. Такі суми будуть списані податківцями самостійно та не потребують додаткових заяв та звернень від бізнесу.

    тимчасово на період дії правового режиму воєнного стану, а також протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню (п. 922, розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону про ЄСВ).

    Крайнім нововведенням Закону №2120, щодо ЄСВ є заборона на проведення перевірок, щодо нарахування та сплати ЄСВ під час воєнного стану. Ця інформація також наведена в окремому розділі «Перевірки» і приведена тут для повноти контексту змін

     

     


    На початок | Далі: Перевірки

    1. Підприємці. ФОП 1 ТА 2 ГРУПА ЄП.
    2. Податки з фізосіб
    3. Єдиний податок. 3 група. Нові правила
    4. ПДВ
    5. Акцизний податок та мито
    6. Податок на прибуток
    7. Податок на нерухоме майно та плата за землю
    8. Штрафи, пені та строки давності
    9. Перевірки
    10. Інші зміни

     

    Поделиться




    Alexander Korzh

    Управляющий партнер

    Комментировать

    

    Подпишитесь на новости

      Позвонить нам