Податки 2022: Податок на нерухоме майно та плата за землю
Выйськова податкова реформа не оминула і питання податків з нерухомості та плати за землю. Уряд фактично звільнив бізнес і громадян від сплати податків на такі активи, адже викоритстання значної кількості нерухомості та землі унеможливлює війна.
Детально про податки та періоди звільнення від сплати податків наведу у цьому розділі.
Податок на нерухоме майно
Житлова нерухомість.
Законом №2142 скасований обов’язок нараховувати та сплачувати податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2021 та 2022 роки (п. 69.22 підрозділ 10. розділу ХХ ПКУ), відповідно до статті 266 ПКУ з урахуванням наступних особливостей:
- якщо майно розташоване на територіях, на яких ведуться, або велися бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ
- об’єкти житлової нерухомості зруйновані або пошкоджені, непридатні для проживання у зв’язку з збройною агресією РФ*;
Варто зазаначити, що закон не має поділу між юридичними та фізичними особами, тож таке звільнення від сплати податків у разі дотримання вищенаведених умов стосується усіх власників житлової нерухомості.
Нежитлова нерухомість.
Щодо об’єктів, нежитлової нерухомості, законодавча щедрість розповсюджується лише на 2021 рік. Абзацом другим п. 69.22 підрозділу 10. розділу ХХ ПКУ визначено наступний період звільнення від сплати подотку:
Тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, у якому припинено або скасовано воєнний стан, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти нежитлової нерухомості, в тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ.**
На відміну від умов звільнення для житлової нерухомості, законодавець не обмежує період закінчення пільги для нежитлової (комнерційної) нерухомості. При завершенні війни у 2022 році, податок не буде сплачуватись за період з 1 березня по 31 грудня 2022 рік.
Звітність
Закон №2142 на відміну від його попередника — Занону №2120 дає змогу бузнесу, юридичним особам, протягом шести місяців після дати припинення або скасування воєнного стану, відкоригувати нарахований податок, подати уточнюючу податкову декларацію та відкоригувати нарахований раніше податок на нерухоме майно. Також зауважу, що під час воєнного стану штрафи за несплату та/або несвоєчасну сплату податковог озобов’язання не застосовуються.
Фізичним осібам, власникам нерухомості контролюючий орган самостійно нарахує та надішле повідомлення про сплату податку за період з 1 січня по 1 березня 2022 року.
Плата за землю
Відповідно до Закону 2120 скасовано зобов’язання бізнесу та фізичних осіб нараховувати та сплачувати плату за землю з березня 2022 по грудень наступного року кінця війни. Зверніть увагу, період звільнення від сплати податку на рік більший, ніж той, що встановлений для нерухомості.
Так, відповідно до п. 69.14. підрозділу 10. розділу ХХ ПКУ визначено, що тимчасово на період з березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком в якому припинено або скасовано воєнний стан, введеного згідно Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ**, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також земельних ділянок, які визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
не оминули зміни і зобов’язання, щодо сплати фізичними особами мінімального податкового зобов’язання за 2022 рік. Закон №2120 внесено п. 69.15 до підрозділу 10. розділу ХХ ПКУ у якому визначив наступне:
Тимчасово за 2022 та 2023 роки не нараховується та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов’язання*** за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться або велися бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ** а також за земельні ділянки, які визначені обласними військовими адміністраціями, як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
_______________________________
* Порядок визнання об’єктів житлової нерухомості, як такими, що непридатні для проживання у зв’язку з збройною агресією РФ, визначається Кабінетом Міністрів України.
** Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ, визначається Кабінетом Міністрів України.
*** Загальне мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ). Платниками у частині мінімального податкового зобов’язання є резидент, який володіє та/або користується (орендує (суборендує), на умовах емфітевзису, постійно користується) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь (п.п. 162.1.1 1 п. 162.1 ст. 162 Кодексу). Визначення загального МПЗ фізичним особам, які не зареєстровані як фізичні особи – підприємці, здійснюється контролюючими органами за податковою адресою таких осіб до 1 липня року, наступного за звітним.
На початок | | Далі: Штрафи, пені та строки давності |
- Підприємці. ФОП 1 ТА 2 ГРУПА ЄП.
- Податки з фізосіб
- Єдиний податок. 3 група. Нові правила
- ПДВ
- Акцизний податок та мито
- Податок на прибуток
- Податок на нерухоме майно та плата за землю
- Штрафи, пені та строки давності.
- Перевірки
- Інші зміни
Alexander Korzh
Управляющий партнер