Податки 2022. Податки з фізосіб
Аналізуючи зміни внесені новими законами №2120 та №2142 змін зазнали і правила обчислення податків для фізосіб. Як тих, що знаходяться в трудових відносинах з підприємцями та компаніями так і тих, що отримують інший дохід, включаючи благодійну допомогу.
ЄСВ з найманих працівників
Закон №2120 звільняє від нарахування єдиного соціального внеску (ЄСВ) на заробітну плату працівників за таких умов:
- працівник зарахований до лав ЗСУ.
- звільнення від сплати ЄСВ із заробітної плати працівника можливе лише на строк його мобілізації та проходження служби у складі ЗСУ
- Роботодавець має бути платником єдиного податку: ФОП другої та третьої групи, юридична особа третьої групи
По аналогії з іншими нормами звільнення від сплати ЄСВ є правом не сплачувати єдиний внесок за найманих працівників. Роботодавці і далі мають можливість нараховувати та сплачувати ЄСВ до бюджету у разі наявності фінансової можливості.
Суми ЄСВ, що не сплачені роботодавцями, сплачуються за рахунок державного бюджету, крім періодів у яких наймані працівники, що проходять службу у ЗСУ, отримували доходи у вигляді грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок за рахунок державного бюджету.
Для визначення суми ЄСВ, що підлягає сплаті за рахунок державного бюджету, роботодавець має відобразити у звітності (Форма 4ДФ) суму ЄСВ за найманих працівників, зарахованих до лав ЗСУ за основною ставкою. Аналогічний розрахунок виконується для роботодавців, які звільнені від сплати ЄСВ, або ставка податку нижча за 22%. наприклад заробітна плата осіб з інвалідністю.
Вимоги щодо нарахування єдиного внеску на заробітну плату (дохід), що не перевищує розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, не застосовуються до заробітної плати (доходу) за останній календарний місяць (включно) у якому відбулась фактична демобілізація такого працівника.
Резюме
Підсумовуючи викладене зазначу, що звільнення від сплати ЄСВ мають лице мобілізовані до ЗСУ працівники та тільки для тих роботодавців, що є єдиноподатниками.
Всі інші працівники, окрім мобілізованих, та роботодавці на загальній системі оподаткування не мають права на пільгу зі сплати ЄСВ.
ПДФО та Військовий збір
Одразу зазначу, що жодних пільг, щодо нарахування та сплати ПДФО та військового збору для найманих працівників, включаючи тих, що мобілізовані до ЗСУ податковою реформою не встановлено. Роботодавці зобов’язані утримувати та сплачувати до бюджету у строки встановлені законодавством суми ПДФО та ВЗ з доходів найманих працівників.
Що змінив Закон №2120?
До ПКУ доданий новий підпункт «в» до пункту 165.1.54 до статті 165. «Доходи, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу» яким звільнив від оподаткування ПДФО та військовим збором кошти що надані благодійниками, у тому числі фізичними особами (відповідно до Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»), протягом дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану на користь
- учасників бойових дій — військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, добровольчих формувань територіальних громад, поліцейських та працівників Національної поліції України, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, беруть (брали) безпосередню участь у відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності в період дії воєнного, надзвичайного стану, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів;
- працівників підприємств, установ, організацій, сил цивільного захисту, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій та у період здійснення бойових дій, у порядку, встановленому законодавством, або на користь членів їхніх сімей;
- фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах»;
Інші новації, щодо ПДФО
Відповідно до «Закон №2142» зазнали змін положення про оподаткування вартості вирощеної фізичною особою, фермером та проданої власної сільськогосподарської продукції. Фактично законодавець скасував обов’язок оподатковувати вартість такої проданої продукції податком на доходи фізичних осіб.
Нагадаю, що до прийняття таких змін, фермер не оподатковував вартість проданої сільгосппродукції у суммі, що не перевищувала мінімальний неоподатковуваний дохід від продажу сільгоспродукції у розмірі 12 мінімальних заробітних плат (на сьогодні це 78 000 грн.). Сума перевищення МНД мала бути обкладена ПДФО за ставкою 18% та задекларована шляхом подачі річної декларації про доходи (відповідно до пункту 176.2 статті 176 ПКУ)
Податкова знижка.
Підрозділ 1. перехідних положень ПКУ доповнено пунктом 21 яким збільшено з 4% до 16% розмір витрат, що є добровільними пожертвами та благодійних внесків, що враховуються з метою отримання податкової знижки за 2022 рік відповідно до положень статті 166 ПКУ
На початок | | Далі: Єдиний податок. 3 група. Нові правила |
- Підприємці. ФОП 1 ТА 2 ГРУПА ЄП.
- Податки з фізосіб
- Єдиний податок. 3 група. Нові правила
- ПДВ
- Акцизний податок та мито
- Податок на прибуток
- Податок на нерухоме майно та плата за землю
- Штрафи, пені та строки давності.
- Перевірки
- Інші зміни
Alexander Korzh
Управляющий партнер